آسفالت و فرآیند تولید آن

مقاله

آسفالت

مخلوط های قیری که در ایران به آسفالت موسوم هستند از اختلاط قیر و مصالح سنگی به دست می ایند.آسفالت انواع مختلف دارد و از آن برای ساختن لایه های رویه ،اساس وزیر اساس روسازی راهها وفرودگاهها استفاده می شود.

در اصل آسفالت ماده‌ای ترکیبی است که از مخلوط کردن شن و ماسه و قیر ساخته می‌شود و در ساخت جاده، باند فرودگاه و پشت بام ساختمان‌ها و ... به کار گرفته می‌شود.

آسفالت دارای انواع مختلفی می باشد.آسفالت گرم ، آسفالت سرد ، آسفالت حفاظتی.

درآسفالت گرم مواد دارای گرما بوده و گرما گرم با هم ترکیب می شوند و گرما گرم نیز پخش می شوند.

 1. آسفالت رویه (توپکا) :  آسفالت رویه آخرین قشر بتن آسفالتی است که در تماس مستقیم با بارهای وارده از ترافیک و عوامل جوی محیط قرار می گیرد. آسفالت رویه طوری طراحی و اجرا می گردد که تحمل بارهای وارده را داشته و در مقابل اثرات سوء آب، یخبندان و تغییرات درجه حرارت، مقاومت کرده و دوام آورد.
 2. آسفالت آستر (بیندر) : این قشر بتن آسفالتی ، بین قشر رویه و قشر اساس قیری و در صورت عدم وجود قشر اساس قیری ، بین قشر رویه و قشر اساس سنگ شکسته قرار می گیرد.
 3. اساس قیری:این قشر به عنوان اولین قشر روسازی بتن آسفالتی می تواند مستقیماً روی قشر زیراساس و یا اساس قرار گیرد . اساس قیری دارای دانه بندی درشت تر و مقدار قیر آن کمتر از آسفالت آستر و رویه می باشد.
 4. ماسه آسفالت:ماسه آسفالت از اختلاط ماسه شکسته و یا ماسه طبیعی شسته و یا مخلوطی ا ز این دو با قیر تهیه می گردد. ماسه آسفالت را می توان در قشرهای به ضخامت حداقل 15 میلیمتر و بیشتر پخش و اجرا کرد. از ماسه آسفالت به عنوان قشر تسطیح آسفالت های قدیمی (قبل از روکش ) نیز استفاده می شود.
 5. آسفالت متخلخل:این آسفالت از ا ختلاط قیر خالص اصلاح شده با مصالح سنگی صد در صد شکسته دارای دانه بندی باز در کارخانه آسفالت گرم تهیه و با ضخامت حدود 25 تا 40 میلیمتر اجرا می شود. فضای خالی این آسفالت گرم بعد از کوبیده شدن در سطح راه ، حدود 20 درصد است. این قشر، جزء سیستم روسازی محسوب نمی شود و نمی توان از آن بعنوان قشر جایگزین رویه اصلی استفاده کرد.

آسفالت حفاظتی

پخش قیر در راه های خاکی ، شنی، آسفالتی و بتنی و بلافاصله پخش سنگدانه بر روی آن ، یا قیرپاشی بدون سنگدانه و یا استفاده از مخلوط های آسفالتی پیش ساخته از نوع دوغاب قیری (اسلاری سیل) و یا میکروسرفیسینگ آسفالت حفاظتی نامیده می شود.ضخامت این نوع رویه سازی، حداکثر 25 میلیمتر است که جزء سازه باربر روسازی راه محسوب نمی شود و عملکرد ساز ه ای ندارد. در آسفالتهای حفاظتی از قیرهای محلول، قیراب هها و یا قیرهای خالص با کندروانی کم استفاده میشود.

انواع آسفالتهای حفاظتی

آسفالت های حفاظتی به شرح زیر تقسیم بندی می شود و هر یک به منظور خاصی مورد استفاده قرار میگیرد:

 1. سطحی یک یا چند لایه ای
 2. سیلکوت ها یا اندودهای آ ب بند
 3. مخلوط های آسفالتی قیرابه ای مانند دوغاب قیری و میکروسرفیسینگ
 4. غبارنشانی و روغ ن پاشی راه (جلوگیری از گردوغبار و تثبیت را ههای خاکی)

آسفالت سرد

آسفالت سرد از اختلاط سنگدانه ها با قیرهای محلول یا قیرآبه ها در دمای محیط تهیه و در همین دما پخش و متراکم می شود . سنگدانه ها در زمان اختلاط با قیرابه می تواند مرطوب باشد ولی با قیرهای محلول , در دمای محیط و یا تحت اثر حرارت باید خشک شده باشد.مخلوط های آسفالت سرد که با قیرهای محلول غلیظ مانندMC-3000 یا SC-3000 تهیه می شود، عملا مانند آسفالت گرم باید در درجه حرارت 95 درجه سانتیگراد یا بیشتر با قیر مخلوط شده و در محدوده همین دما، پخش و متراکم شود .آسفالت سرد را می توان در مسافت های زیاد حمل و سپس پخش کرد و یا آن را در کارگاه انبار نمود و بعدا مورد استفاده قرار داد.

انواع آسفالت سرد

آسفالت سرد را برحسب روش تهیه و اجرا می توان به دو دسته آسفالت سرد کارخانه ای و آسفالت سرد مخلوط در محل تقسیم کرد.

 1. آسفالت سرد کارخانه ای:آسفالت سرد کارخانه ای در کارخانه های ثابت و مرکزی آسفالت تهیه می شود و سپس برای پخش به محل مصرف حمل می شود.
 2. آسفالت سرد مخلوط در محل:آسفالت سرد مخلوط در محل به دو روش زیر تهیه می شود:

الف- نوع مخلوط در محل که سنگدانه ها در کنار و امتداد راه ریسه شده و روی آن قیرپاشی می شود و سپس عمل اختلاط و پخش با گریدر یا وسایل نظیر آن انجام می گیرد.

ب- نوع مخلوط در کارگاه که عمل اختلاط قیر و سنگدانه ها در کارگاه های ثابت یا موقت انجام و مخلوط تهیه شده برای پخش به محل مصرف حمل می شود.

پانویس

 1.  حاج‌محمدرضایی، عباس. راه و آسفالت. تهران: آدنا، ۱۳۷۷. ۲۰۹ و ۳۴۳ و ۳۵۷.

 2.  زیاری، حسن. راهنمای کاربردی آزمایش‌های قیر و آسفالت. تهران: انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران، ۱۳۸۵. ۶۱.

منابع

 • «وبسترز آنلاین - آسفالت» ‎(انگلیسی)‎.

 • نیکی رشیدی، محمد هادی. آسفالت از تولید تا پخش. تهران: جهاد دانشگاهی، ۱۳۸۸.

 • حاج‌محمدرضایی، عباس. راه و آسفالت. تهران: آدنا، ۱۳۷۷.

 • زیاری، حسن. راهنمای کاربردی آزمایش‌های قیر و آسفالت. تهران: انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران، ۱۳۸۵.

Copyright © 2015 www.Ascomix.com. All rights reserved.