کارخانه بتن آسفالت

مقاله

کارخانه بتن آسفالت

آسفالت های بتونی مخلوطی  با سیمان آسفالت در  کارخانه ترکیب آسفالت ساخته شده اند.در اینجا شن و ماسه مخلوط شده ،گرم و خشک شده ، وبا سیمان آسفالت مخلوط شده تا آسفالت مخلوط گرم (HMA) را تولید کند . در این مقاله به بحث در مورد دو نوع از رایج ترین کارخانه های آسفالت می پردازیم .

کارخانه بتن آسفالت اساسا بر دو نوع می باشد . دسته ای و یا درام مخلوط . دو نوع  کارخانه آسفالت نام خود را از عمل اختلاط نوع خاص خود برگرفته اند . در کارخانه آسفالت نوع - مخلوط ، شن وماسه داغ و آسفالت خارج شده مقادیر  مورد نظر یک دسته درحال ترکیب را تشکیل می دهد . مواد از مرحله مینا کاری تخلیه می شوند.در کارخانه نوع مخلوط کن درام  شن و ماسه خشگ و گرم می شود .در کارخانه مخلوط نوع درام  ،شن خشک و گرم شده و با سیمان آسفالت بصورت یک عملیات مستمر ترکیب می شود  .

دستگاه نوع دسته ای

دیاگرام جریان کارخانه آسفالت نوع دسته ای

الف) خوراک دانه سرد
  ب) خشک کردن
   ج) غربالگری
   د) ذخیره سازی داغ
  ه) اندازه گیری و مخلوط کردن

شن و ماسه از انبار حذف  یا در مقادیر کنترلر شده از میان درایر گرم و خشک عبور داده می شوند . سپس شن و ماسه از بالای یک واحد سرند که جداکننده مواد است دربخش ها با سایز های مختلف ودر محل ذخیره ی داغ برای نگهداری انبارمی شود.شن و ماسه ومواد معدنی به کابرده شده در مقادیر کنترل شده بارگیری می شوند تا برای بخش میکس ترکیب شوند.(تصویر 3-1) . ترکیب های مختلف شن و ماسه داخل محفظه ی اختلاط میکسرکه پوگ میل نامیده می شود ریخته می شوند. پس از ترکیب مواد از پوگ میل داخل یک بخش دیگر تخلیه می شوند .

کارخانه اسفالت بتن

1. سطل سرد              8. واحد غربالگری
2. دروازه خوراک سرد  9. سطل داغ
3. بالابر سرد             10. وزن جعبه
  4. خشک کن بخاری   11. کاسه مخلوط کردن و یا pugmill
5. گرد و غبار            12. معدنی ذخیره سازی پرکننده
6. خروجی دودکش       13. قیر داغ ذخیره سازی
7. بالابر داغ              14 . قیر وزن جعبه

اجزای کارخانه بتن آسفالت مخلوط شده

شن و ماسه سرد اولین بخش عمده ی  اجزاء بخش – نوع کارخانه بتن آسفالت می باشد .فیدر سرد ممکن است با یکی از روش های ترکیب زیر تغیییر یابد :

 1. باز بودن محفظه بالا با دو، سه، یا چهار خزانه، معمولا توسط یک جرثقیل با یک بیل مکانیکی یا یک لودر تغذیه می کند.
 2. تونل زیر انبارها توسط تیغه ها ازهم جدا شده . موا د ذخیره شده روی تونل بوسیله نقاله ،تراکتور ، کامیون ،جرثقیل ، یا لودر جلویی .
 3. محفظه یا سطل بزرگ .اینها معمولا بوسیله  کامیون، ماشین های سنگین، و یا اتومبیل حمل و نقل پایین، اوج، تغذیه می شوند و بار را بطور مستقیم داخل محفظه ها خالی می کنند.

   

  شن و ماسه  سرد یکی از نقاط کنترل بحران در جریان خط تولید است . بسیاری از مشکلات در تولید آسفالت در خشک کن ، درتجهیزات  لرزاننده ، در سطل یا محفظه ، و یا در pugmill رخ می دهد ، علتش هم می تواند برگردد به فیدر سرد ، وقتی که فیدر سرد شارژ میشود (پر می شود) مراقبت هایی باید اعمال شود تا تبعیض و تخریب شن و ماسه به حداقل برسد . می توان با اقدامات محتاطانه مشابه مانع تبعیض وتخریب سنگدانه  شد.

   

  انواع فیدر و کنترل ها

   

  واحد تغزیه شن و ماسه در زیر ظروف جمع آوری یا ذخیره یا در موقعیت هایی که مطمئنا یک جریان یکنواخت  سنگدانه هست قرار میگیرد.واحد تغذیه کنترل میکند که بتواند انتقال یک جریان یکنواخت سنگدانه  به بالابر سرد انتقال یابد .عموما تسمه و نقاله بهترین راه حل برای اندازه گیری دقیق مصالح خوب شن  ماسه هستند . دانه های درشت با هرنوع فیدری به خوبی جریان می یابد .برای یکنواختی خروجی از کارخانه آسفالت می بایست ورودی با دقت اندازه گیری شود . اهمیت تغذیه ی مقدار دقیق هر یک از ابعاد

سنگدانه به داخل درایر در نرخ صحیح جریان را نمی تواند بیش از حد تاکید کرد .


کارخانه آسفالت بتن

پراکندگی آهک

 

زمانی که اهک در بتن آسفالت استفاده شد باید بوسیله پوگمیل ترکیب شود  یا با دیگر چیزها آزمایش شود . یعنی به یک پوشش یکنواخت آهک قبل از شن و ماسه دسترسی پیدا کرده ایم و سیمان آسفالت را به مخلوط اضافه می کنیم . معرفی و مخلوط آهک و شن و ماسه باید منوط به تصویب توسط مهندس قبل از  شروع تولید باشد .

 

درایر

 

یکی از واحد های اساسی در تجهیزات بتن اسفالت درابر می باشد . یک بخش مورد نیاز عملکرد  ترکیبی – گرمایی  برای خشک کردن و گرم کردن شن و ماسه ورودی از منبع تغذیه سد می باشد که آنها را برای ترکیب مناسب می کند . درایر معمولا یک استوانه گرداننده فلزی تحت یک زاویه و مجهز به یک واحد گاز  و یا سوخت گرم در پایین و انتهای آن می باشد . گاز داغ از قسمت های پایین و انتهایی  استوانه گرداننده عبور داده می شود و از قسمت بالایی خارج می شود . شن و ماسه سرد تغذیه شده درون قسمت بالای انتهایی درایر بوسیله زوایای فولادی یا (فلایت های) نصب شده درون واحد برداشته می شود.حین چرخش استوانه دوار شن و ماسه  شن و ماسه بالا میرود گاز داغ پایین می آید . به علت تمایل شن وماسه به تدریج به سمت پایین قسمت انتهایی درایر راه پیدا میکند . شن و ماسه داغ سپس از قسمت زیرین تخلیه و درون یک بالا بر داغ که آن را به داخل صفحه و محل انبار داغ حمل می کند. خشک کردن پرهرینه ترین عملیات در تولید مخلوط است . اغلب در عملکرد دستگاه ها با این  تنگنا مواجه میشویم . بهترین درایر آنی است که سظح عملکرد با کمترین سرمایه گذاری و هزینه عملیاتی درآن  مشاهده شود . بیشتر درایر ها بطور میانگین برای  محتوای مرطوب شن و ماسه  هستند . شن و ماسه خیلی خیس ظرفیت خشک کن را کاهش  میدهد  ونیازمند اقدامات اصلاحی می باشند .

پایان بخش اول مقاله . . . 

Copyright © 2015 www.Ascomix.com. All rights reserved.